lherre4845 lherre4845
  • 01-12-2021
  • Physics
contestada

how much force is required to accelerate a 12 kg mass at 5 m/s 2

Respuesta :

jcherry99
jcherry99 jcherry99
  • 01-12-2021

Answer:

60 N

Explanation:

This is just Newton's Second Law

F = m*a

F = ?

m = 12 kg

a = 5 m/^2

F = 5*12 = 60 Newtons

Answer Link

Otras preguntas

Which molecule has a structure with a ratio of 2 hydrogen 1 oxygen
If the process illustrated in the diagram is interrupted by a chemical at point X, there would be an immediate effect on the release of (1) chlorophyll (2
The area of a square game board is 144 sq. in. What is the length of one of the sides of the board?
The sum of three consecutive integers is 42. Let x be the middle of the three integers.
The Latin American revolutions from 1804 to 1821 were
How many distinct ways can the word ROBBERS be arranged
9/10 times a number plus 6 is 51
19 POINTS!!! How did The Prince influence European rulers?A. It convinced many rulers that people have a natural right to self-government. B. It made
A sentence with the words drawbacks and counterpoint?
Jill wants to find the quotient use multiplication and distributive property to help Jill find the quotient of 144 divided by 8