tajmaj2004 tajmaj2004
  • 02-12-2021
  • Physics
contestada

A girl throws a doll out of the window 32m high with a velocity of 8m/s. How long will it take the doll to hit the ground? How far did it travel?

Respuesta :

26tbickham
26tbickham 26tbickham
  • 02-12-2021

Answer:

256meters

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

perform the following division: 3 3/4 ÷ 2/8
How thick is the troposphere?1–3 miles7–13 miles5–14 miles12–21 miles
Does anyone know the answer to this ?? PLEASE HELP. No links please, don’t answer if you don’t know it :,)
Work out m and c for the line: 2 x + 3 y + 4 = 0
Need help with this geometric question ASAP, Thank you
how many calories in a keurig swiss miss hot chocolate
In parallelogram GOST, angle G has a measure of 40° What is the measure of angle T?
. Find the values of x for which the denominator is equal to zero for x-3/x^2-1 . x = 1, x = 3 none x = −1, x = 1 x = −1
Mercy hospital st louis how to prepare for a colonoscopy
Borrow 1 from the whole number part to rewrite 8 10/24