yellowmoonprincess14
yellowmoonprincess14 yellowmoonprincess14
  • 03-01-2022
  • Physics
contestada

Calculate the resistance of a lamp that draw 0.75 A current when connected to 4.5 V.​

Respuesta :

solime
solime solime
  • 03-01-2022
Calculate the resistance using the equation:

V=IR

In the question, the following values are given:

V = 4.5
I = 0.75

Substitute the values into the equation to find R, the resistance:

V = IR

4.5 = 0.75R

R = 4.5 / 0.75

R = 6 ohms
Answer Link

Otras preguntas

use the properties and mental math to find the sum 5 1/3 +(2 2/3+1 1/3)
Which process causes the temperature to decrease as one goes higher in the mesosphere? a fewer particles to convert the red-green light spectrum into heat b few
Describe a real world situation in which there is an additive or multiplicative relationship between two quantities. Make a table that includes at least three p
How many voyages did Columbus make to the Americas? A. one B. two C. three D. four
is it possible to draw an acute isosceles
Rewrite the following expression using Grouping Symbols: 5 * 8 - 5 * 12
Why did the framers choose federalism?
what are the constant proportionality y=0.2x
Find the distance an airplane travels if it goes 400 miles per hour for 3 hours
which one is bigger 1/3 or 1/4