biancajc9355 biancajc9355
  • 02-02-2022
  • Chemistry
contestada

what volume of a pure liquid (density 0.860 g/ml) has a mass of 0.360 kg?

Respuesta :

jonathanojo2004
jonathanojo2004 jonathanojo2004
  • 14-02-2022

Answer:

0.418ml

Explanation:

Density=Mass/Volume

By making Volume the subject of The formula=

Volume=Mass/Density

V=0.360/0.860=0.418ml

Answer Link

Otras preguntas

Gabriella weighs 450 N. She climbs a flight of stairs to a height of 3 m. It takes her 5 seconds. If she were to climb the flight of stairs again in the same am
Why did scientists reject Lamarck’s idea of evolution? A. Organisms have not changed during earth’s history. B. Organisms cannot change their characteristics d
How did the efforts of A. Philip Randolph help further civil rights in the United States? He demanded that minorities be allowed to serve in non-segregated unit
Which type of macromolecule is made of amino acids
Are dentures better than a mouth full of crowns?
Why don't scientists use common names to identify organisms?
2x+y=20 6x-5y=12 substitution
Please translate the following to French: - The uniform is okay. I like the colours on it, such as the blue on the blazer. - The food here is horrible and overp
solve for y by using elimination -4x + 8y = 10 7x + 9y = 19
Are dentures better than a mouth full of crowns?