highschoolsoccervars highschoolsoccervars
  • 02-02-2022
  • Physics
contestada

What is the acceleration of an 24 kg object that applies a force of 130N?

Respuesta :

Anupsherpa
Anupsherpa Anupsherpa
  • 02-02-2022

Answer:

To find the acceleration of the object we have to apply Newton second law of motion that is F = mass × acceleration.

Explanation:

Given ,

F = 130N

M = 24kg

A = ?

F = m× a

then ,

130N = 24kg ×a

a = 130/24 = 5 m/s.

Answer Link

Otras preguntas

DNA structure was first described by [A] Catcheside [B] Nirenberg [C] Lederberg [D] Watson and Crick
A dictionary entry includes the part of speech of a word. a. True b. False
Charles darwin viewed the fossil record as A) evidence that earth was a thousand years old - I know it isn't this one B) Useful support for his theory - I'm lea
What is75➗blank=9 What is the blank number gonna be
What does the suffix -logy mean in the word astrology mean ?
which one is bigger 1/3 or 1/8
tomatoes cost $1.56 a pound. if suzanne purcharsed 36 ounces of tomatoes how much did she pay? round to nearest cent
The energy consumed by organisms remains constant at all trophic levels. a. .True b. .False
Which nation sent Christopher Columbus to find a route to the West Indies, resulting in his 'discovery' of the Americas? Portugal Spain England France
Is 20 grams greater than 20 kilograms