bradlane7215 bradlane7215
  • 03-02-2022
  • Physics
contestada

A bicycle has a mass of 39.5kg on Earth . What would its weight be on moon (g=1.6m/s^2)

Respuesta :

Nepalieducation
Nepalieducation Nepalieducation
  • 03-02-2022

Answer:

63.2N

Explanation:

[tex]Solution,\\\\Mass(m)=39.5kg\\\\\\Gravity(g)=1.6m/s^{2} \\Now,\\\\Weight -on- moon=m*g=39.5*1.6m/s^{2} =63.2N[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

what is -7/12 as a decimal​
what kind of guideline do you use when choosing words for different situations​
Mark the correct meaning.
True or False? The following relation represent a function. {(1, 4), (2, 8), (1, 12), (3, 16)} Question 3 options: True False
What color would match aquamarine? #freepoints
Hoy es 21 de decembre
How and why Britain developed an empire
64 is what percent of 800? (Equation please added)
I will give u Brainlest. Cake decorators use buttercream icing on 84% of all their cupcakes. How many cupcakes had buttercream icing if t
If a factory can produce 250 desks in 5 days, how many desks will it produce in 15 days?