breejordyn9537
breejordyn9537 breejordyn9537
  • 04-02-2022
  • Physics
contestada

How much kinetic energy is there when a 10kg box is dropped from a roof at 25 m/s?

Respuesta :

smartbrain91
smartbrain91 smartbrain91
  • 04-02-2022
Mass=10kg
Velocity =25m/s

Kinetic Energy=1/2*mass*velocity^2
=1/2*10*25^2

Answer is 3125J
Answer Link

Otras preguntas

can some one tell me why if we eat corn and we chew it why do we poop it whole???
The graph shows the student's distance in miles from the recreation center after riding the bike x minutes. What is the domain of the function for this situatio
Match each central idea to its supporting detail. The ancient Greeks were athletic. The ancient Greeks were religious. The Olympic Games originated in Greece in
It takes 2 scoops of detergent for every 3 scoops of softener. If you have 28 scoops of detergent, how many scoops of softener will you need?
Number 5) Whoever has the right answer ill give brainliest
Serena lister all the possible three-digit numbers that can be created using each of the dígitos 7 , 8 and 9 only once. Which of the following representa all th
What is the equation of the line in slope-intercept form?
whats 40% of 5. WILL GIVE MORE POINTS!
What solution shows a correct way of simplifying 6−4(2−5x)?
Please help me please thank you so much in advance