sweatxt12
sweatxt12 sweatxt12
  • 01-03-2022
  • Chemistry
contestada

What amount of moles does 60.5 L of carbon dioxide occupy at 50.5 kPa and 20 degrees C?

Respuesta :

rayliearellano
rayliearellano rayliearellano
  • 01-03-2022

n = PV=RT

where

n = number of mole

p = pressure = 2.15 ATM

v = volume = 60.5L

r = 0.0821 atm (L)/ mol(K)

t = temperature = 25°+273.15=298.15 kelvin

Replacing with the values given

n = 2.15(60.5)/0.0821(298.15)=5.3 mole.

Answer Link

Otras preguntas

Which term best describes the vegetation in North Dakota (ND)? desert tundra grassland broadleaf forest
what word is a unit used to measure force
Is pencil lead a element compound, heterogeneous, mixture ,or solution?
anybody wanna help me answer these questions ?
What are the next two numbers in this pattern? 3, –9, 27, –81, . . .
the impact of Constantine's establishment of the New Rome and his declaration of Christianity as legal
Professor schroeder argues that children have an innate concept of justice that enables them to make distinctions between fair and unfair rules. this argument i
What does it mean when #DIV/01 is displayed and a green triangle is added to the upper-left corner of a cell
If it is 2:00pm in your city and it is 12:00pm in Greenwich, England, what is your city's approximate longitude? (The answer choices are 15 degrees west, 15 de
Explain why the concept of the common good is the best rationable for fulfilling the responsibilities of citizenship