amelysrvn amelysrvn
  • 01-03-2022
  • Chemistry
contestada

Calculate the percent mass of a solution of 5 g NaOH in 95 g of H2O. ​

Respuesta :

KathieSmith
KathieSmith KathieSmith
  • 01-03-2022

Answer:

=50g NaOH) then,no.of moles of the NaOH solution=50g/40g=1.25 moles/litre

Explanation:

answer=50g NaOH

Answer Link

Otras preguntas

number of outer rings in cesium and magnesium??
do you think a single issue party could be widely accepted in the United States
29 percent as a fraction in simplest form
Derive the equation of the parabola with a focus at (−5, 5) and a directrix of y = -1.
What Is 89.519 Rounded To The Nearest Whole Number
What caribbean countries have refugees come?
Find the slope of the line: 5x+3y=6
if carbon dioxide is completely removed from a plants environment, what would you expect to happen to the plants production of high energy sugars? A. the same n
explain how you know that the quotient 47.3÷10×10 is equal to 47.3÷0.1
Which letter represents the direction of the centripetal force?