Matealever Matealever
  • 01-03-2022
  • Physics
contestada

Donna jogs to work, a distance of 3 km, at an
average speed of 8 km/h. If she leaves home at
8:00am, at what time will she arrive at work?

Respuesta :

mbogapaul2
mbogapaul2 mbogapaul2
  • 01-03-2022

explanation

we take distance covered divided by speed

=3/8

=0.375h

=22min

time =8.00+0.22

=8.22am

Answer Link

Otras preguntas

Examine the graph shown below. ​
ahhhhh helpppp meeee What ended the use of the Santa Fe Trail?
HELP ME PLESSS and TANK OUUU :) macaroni
Which function is NOT linear? ☆y=x²+2 ☆y=3x ☆ y = 3x/4 ☆ x - y = 1​
Pls help mee with this
I need help pls Need Done as quick as possible
Match the correct definition or synonym to the word and type the letter in the blank. _______ kin (p. 4) Use file. Choose the correct word for the sentences bel
HELP!!! I will Mark Brainiest!!!! Inga and Aileen are measuring the temperature of frozen hydrogen. Inga is using a thermometer that has increments of 0.25∘F, a
what I have to match these​
A container of water holds 128 fluid ounces. Tyler drinks 4 fluid ounces of water every hour. How many fluid ounces are in the container after 8 hours?