lemusanaisabel370 lemusanaisabel370
  • 02-03-2022
  • Chemistry
contestada

A wave has frequency of 50 waves per second (Hz) and a wavelength of 10 m. What is the speed of the wave?

Respuesta :

NezukoLawliet
NezukoLawliet NezukoLawliet
  • 14-03-2022

Answer:

500 m/s

Explanation:

Wave Speed=Frequency x Wavelength

=50x10

=500

Answer Link

Otras preguntas

the length of a rectangle is 5 in. less than 3 times its width. If the perimeter of the rectangle is 54 in. find the length and width.
if f(x)=6x-4 what is f(x) when x=8
please help on this one and show work for brainliest
m/6=21 What is the inverse operation and properties of equality to isolate the variable.
During what moon phase can a solar eclipse occur?
Please help!! Worth 20 points!
In a solution, the substance that does the dissolving is called Blank Space __________. solute solvent saturated precipitate
The Purtians had strong beliefs in ?
slope is -3 and a y intercept of 7
Fill in the blank with the spanish word that best completes the sentence. yo soy estadounidense. Yo soy de ------------ A. los Estados Unidos B. Asia C. Europa