mattslasher25 mattslasher25
  • 02-03-2022
  • Biology
contestada

if an electric motor uses 50 kj of energy to do 46 kj of work, how efficient is it

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-03-2022

Answer:

8%

Explanation:

Efficiency = 1 - Q1/Q2

= 1 - 46/50

= 1 - 0.92

= 0.08

= 8%

Answer Link

Otras preguntas

In a sale there is 25% off all prices a bed costs £33 how much was it before the sale ?
How do you say "how was your day" in spanish.
States are not permitted to have their own constitution is it true or false
Well I'm such an imaginative kind of person, and the story is really made me so tempted to read the last page of it to know the end. The blinds have a limited i
Individual leaves are usually wired by A. pierce wiring. B. insertion wiring. C. clutch wiring. D. line wiring.
As of 2011 the economies of the United Kingdom, Germany, and Russia could be classified as MAINLY what?
An atom that has 13 protons and 15 neutrons is isotope of the element a. nickel b. silicon c. aluminum d. phosphorus. Why?
what is the definition of globalization
why is it important for small mammals to hear well
Which of the following is true of fur trappers in the Appalachian West? a. They often married Indian women. b. They often put inferior pelts on the market, whic