hannamacg hannamacg
  • 03-03-2022
  • Chemistry
contestada

How many moles of FeS2 are required to produce 32 g of So2

Respuesta :

romellofisher8 romellofisher8
  • 03-03-2022

Answer:

So, the right answer is. No. of moles of FeS₂ = 0.25 mole. Explanation: From the balanced. 4 FeS2 + 11 O2 → 2 Fe2O3 + 8 SO2.

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

I don't understand ​
The ballpark made a total of $15,000 from ticket sales at Wednesday's game. The ballparkcharges $20 for each adult ticket and $10 for each child's ticket. They
Factor 3x2 - 18x + 27 completely.
please help..............................................
describe how the results of the hershey-chase experiment would have been different if proteins were the genetic material
The taxi ride costs 18.00 (mop). Now convert this to US Dollars. Here's the convertion fact: 1 US Dollar=7.98 MOP.
What were the most important reasons for Hitler being appointed chancellor?
Which term is incorrectly matched with a definition? republic – rule by elected officials democracy – rule by the people totalitarianism – rule by fear and ideo
2x+3y=7 3x-y=5 find the value of x and y
Describe the founding two colonies of the New England