rediscool11 rediscool11
  • 04-03-2022
  • Physics
contestada

A wave has a wavelength of 3 m and a frequency of 340 Hz. How far will the wave go in 20 s?

Respuesta :

Tactonix Tactonix
  • 06-03-2022
Answer:
Velocity=wavelength X frequency
= 3X340
= 1020m/s
Velocity/speed=distance ×time
Distance =velocity/time
=1020/20
=51m
Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following was a goal of the North Africa Offensive? to prevent the Axis powers from establishing full control of the Mediterranean region to draw H
Solve each quadratic equation. Show your work. 14. (2x – 1)(x + 7) = 0​​
Opium is a spice cherished by the Chinese. true or false
Which organelle breaks down sugar molecules that supply energy to the cell
If f(x) = x3 – 2x2, which expression is equivalent to f(i)?
Why did the North have more capital than the South? The North made more money on its farm produce. The South did not produce any goods to sell in trade. The Sou
Widget wonders produces widgets. they have found that the cost, c(x), of making x widgets is a quadratic function in terms of x.....the company also discovered
In 1783, the Treaty of Paris _____. gave all British territories west of the Appalachian Mountains to France confined the United States to territories held by t
what is 25 times 50?
How did the production of penicillin change during World War II? Different types of penicillin were developed. Stronger types of penicillin were developed. Larg