biancalagrante
biancalagrante biancalagrante
  • 01-04-2022
  • Physics
contestada

mass of 853 kg with a speed of 23.8 m/s across the highway​

Respuesta :

brashloki brashloki
  • 01-04-2022

Answer:

241,586.66 J

Explanation:

1/2mv² is the formula for Kinetic Energy.

853/2 = 426.5

23.8² = 566.44

426.5*566.44 = 241,586.66

Unit for Energy is Joules

Answer Link

Otras preguntas

tomas grandfather is 100 years old.tomas grandfather is 10 times as old as tomas .how los is tomas?
Estimate the unit rate if 12 pairs of socks sell for $ 5.79
how do I write 119,000,003 in word form
What is the molar mass of Mg(NO3)2? Explain how you calculated this value.
please help me school is open tomorrow I need to get those done please someone who have a good heart help me please. i'll give you 35 pts
What is 571082346090 in word form
What's the anewer to this problem..? 21×__=9×21 tell which property you used 21×=9×21 Property of multiplication..
expanded form 403,892
Which substance—wood or steel—is the better conductor? A conductor is a material that requires very little heat energy to experience a change in temperature. Ex
Evaluate the expression when x = 5. 4x + 3 a. 12 b. 23 c. 32 d. 48 help