funmuddrunner funmuddrunner
  • 01-04-2022
  • Chemistry
contestada

How many moles of HCl are in 57 mL of 0.17 M HCl ?

Respuesta :

loneguy
loneguy loneguy
  • 01-04-2022

[tex]\text{Given that,}\\ \\\text{Volume,}~V= 57 mL = 0.057 L\\\\\text{Molar concentration,}~ S = 0.17 ~mol/L\\\\\text{Number of moles,} ~ n=?\\\\S = \dfrac{n}{V} \\\\\implies n = SV = 0.17\times 0.057 =0.00969 ~mol ~ HCl[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

. Find the smallest value of k such that 3240k is a perfect cube.
What is the first thing that must be done when critiquing art? A. Examine your emotional responses to art in general. B. Look at the work of art and describe wh
What is one long-term effect of the New Deal programs enacted during the Great Depression? o Journalists have become less influential in monitoring government a
I will mark brainliest! Order the following numbers from least to greatest.
The main source of energy for almost all food chains is
whaat does mean, meadain,mode and,range mean?
How many thirds are in 4 wholes
what is the slope of 1,3 2,1
When solved correctly, the equation 4x−8−−−−−√=x−5 has solutions of x=3 and x=11. Which, if any, of the solutions are extraneous?
How is Mario kart eight deluxe and Grandtheft auto would like and different