xxjessixaplayzxx12 xxjessixaplayzxx12
  • 02-04-2022
  • Physics
contestada

Calculate the mass (in g) of 346 cm³ of polythene. The density of polythene is 0.95 g/cm³. Give your answer to 2 decimal places.

Calculate the mass in g of 346 cm of polythene The density of polythene is 095 gcm Give your answer to 2 decimal places class=

Respuesta :

anna5431
anna5431 anna5431
  • 02-04-2022

Answer:

M = 328.70g

Explanation:

From the given values:

V = 346 cm³

M of 1 cm³ of Polythene = 0.95g or 95/100g

Solve:

M = (95×346)

10

= 32870

100

M = 328.70g

Answer Link

Otras preguntas

Perimeter of a square with an area of 81cm2
How is 3x-y=8 and x+2y=5 solved by combination (addition)?????
select the product of (3x-4)(3x4)
find a common solution for each system of equations: y=3x+5 y=-5x-3
in the xy-plane above, point c has coordinates (6,9). which of the follwoing is an equation of the line that contains points 0 and c?
Rachel and David share 40 biscuits between them in the ratio 2:3, How many biscuits do they each get?
If the length of each side of a square prism is ten feet. Find the total surface area of this object
Find 4 consecutive even integers where the product of the two smaller numbers is 72 less than the product of the two larger numbers?
Rachel and David share 40 biscuits between them in the ratio 2:3, How many biscuits do they each get?
What number is equivalent to 13/2