joliver95 joliver95
  • 02-05-2022
  • Chemistry
contestada

What is the mass of 3.01 x 10^23 atoms of copper

Respuesta :

alyonah010575
alyonah010575 alyonah010575
  • 02-05-2022
1/2 a mole of silicon atoms
Answer Link
12697003
12697003 12697003
  • 02-05-2022

Answer: There are 31.8 grams of copper.

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Equation of a line that passes through the points 2 and 8 and has a slope of 3
5x + 25 25 10 X + 5 Solve for x
Above are Joe’s bank account records. What is Joe’s ending balance? Please help
Identify the true statement in each of the three modules. Identify the true statement. Deregulation can describe removing government control of the price of a g
14 What would be the slope of equation #1 in the following system? (Graphing) 2x+3y=12 4x-3y=15 (Worth 10 points ) A:1/2 B: -1 C:3/4 D:-2/3
What is the solution to the system of equations? 5x+3y=18 2x−3y=10
PLZZZZZZ HEEEEEEEEELLLLLPPPPP (will mark brainliest for correct answers)
Marcia listed all of the factors of 20 and all of the factors of 30. How many numbers appeared on both lists?
Why is Gatsby so convinced he can repeat the past? Select one answer A. Gatsby is heartbroken and sad, he is frozen in the past and cannot move on from events
HELP PLEASEREEEEEEEEE