201129105 201129105
  • 05-05-2022
  • Chemistry
contestada

How many moles of hydrogen gas would be required to produce 25 moles of H2O?

Respuesta :

YulTheNinja YulTheNinja
  • 05-05-2022

Answer:

There would be 25 moles

Explanation:

This is the equation for water (synthesis):

2H₂   +   O₂   →    2H₂O

Since there are 25 moles of water, the moles of hydrogen gas will have 25 moles.

Answer Link

Otras preguntas

The sum of 2 numbers is 10 the difference is 6 what are the numbers calculator
explain in two paragraphs What caused World War I to begin
3(4x+5)=33 5(x/2+3)=35 2(x/4+8)=18 4(2x/3+8)=40 6(3x/2-4)=30 Please can i have help with these 5 questions
What could you make by chopping a copper wire into small pieces?
What is based on a mythological character introduced in homers odyssey
Hey guys! I’m really stuck on this problem! I don’t know if I got it right or not! If I’m wrong, could you work it out and explain! Thank you so much! God Bless
Do the benefits of raising the minimum wage outweigh the drawbacks?
N 1917, a prohibition amendment to the constitution:
please help me fast i apperciate anybody's help
Research indicates that the _____________ of ethics training is associated with positive impacts on employee attitudes and behaviors.