Alexisnelson223
Alexisnelson223 Alexisnelson223
  • 01-02-2017
  • Physics
contestada

If Sue uses a force of 80 N to move a box that had a mass of 35 kg a distance of 25 m, how much work did she do?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-02-2017
We know, W = F * s
W = 80 * 25
W = 2000 J

In short, Your Answer would be 2000 J

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

simplify −4(−y v)-4(5v−y)
in which phase of matter are the atoms closely packed but still able to slide past each other?
The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?
the first man made satellite to be placed into orbit
raise the product of 44 and 9 to the power of the sum of 2 and 5
18/14in simplest form
what are two views that americans have of the cause of the civil war?
what happened before the united states could begin building a canal in panama?
Determine the slope-intercept form of the linear equation. - y 6 = 0 user: determine the slope-intercept form of the linear equation. x- y 6 = 0
Write a polynomial that fits the description: A fifth-degree polynomial with leading coefficient 4