Seudónimo Seudónimo
  • 01-06-2022
  • Physics
contestada

a waddling armadillo of mass 500kg moves at 5 m/s. how much kinetic energy does it have?

Respuesta :

guitarmylife13
guitarmylife13 guitarmylife13
  • 01-06-2022

Answer:

K=6.250 J

Explanation:

m=500kg

v=m/s

Kinetic energy= ½mv²=½(500×25) J= 6.250 J

Answer Link

Otras preguntas

A boy can swim 75 feet in 12 seconds. What is his rate to the nearest mile per hour?
Which of the following are examples of trisomy? Turner Syndrome, Down's syndrome, or Klinefelter's Syndrome
How can i solve this f:d->R f(x)=x at power2/x-1
the rectangles on a quilt are 2in. wide and 3in. long the perimeter of each rectangle is made by pattern of ref thread. if there are 30 rectangles in the quilt,
given: quadrilateral ABCD with ∠A= ∠C and BD the bisector ∠ABC prove: DB bisects ∠ADC
A block of mass 3 kg slides down a frictionless inclined plane of length 6 m and height 4 m. If the block is released from rest at the top of the incline, what
A block of mass 3 kg slides down a frictionless inclined plane of length 6 m and height 4 m. If the block is released from rest at the top of the incline, what
Which technological development enabled European navigators to determine their location during the Age of Exploration? (1) lateen sail (2) astrolabe (3) cross
What caused the rise of military government in Japan?
If y^8= 4 and y^7=3/x, what is the value of y in terms of x?