m5hfhqc7sv m5hfhqc7sv
  • 01-06-2022
  • Chemistry
contestada

How many moles are there in 42.2g of Cu₂SO4?

Respuesta :

bridemaggie6
bridemaggie6 bridemaggie6
  • 01-06-2022

Answer:

0.264moles

Explanation:

number of moles= given mass/molar mass.

Molar mass of Cu2SO4= 63.5+32+4(16)=159.5

moles(n)=42.2/159.5= 0.264moles

Answer Link

Otras preguntas

Antonio sold a hat for $18. His wholesale cost was $8. What was the percent markup?
Solve the equation for y.4x – 5y = 9
Stan works on an assembly line. What effective and appropriate approach would he be wise to use when coping with minor frustrations like hang-ups on a conveyor
A 75 force is applied to the side of a crate resting on a level floor. The crate has a mass of 25kg. If the coefficient of static friction is .15, is the 75 N f
what is 15.70796327 rounded to 1 decimal point?
Convert 57 mL to its equivalent in L using dimensional analysis
What is the function of the bumpy pads on a Tasmanian devil paws
What number is halfway between 3000 and 4000
what are three physical properties of aluminum foil
Kenji buys 3 yards of fabric for $7.47. Then he realizes that he needs 2 more yards. How much will the extra fabric cost?