harborviewgoldens
harborviewgoldens harborviewgoldens
  • 01-06-2022
  • Chemistry
contestada

Need help ASAP!

How many moles of gas does it take to occupy 520 mL at a pressure of 400 torr and a temperature of 340 K? Use the conversion factors 760 torr = 101.3 kPa and 1 mL = 0.001 L. Show all of your work.

Respuesta :

Sarahf9255
Sarahf9255 Sarahf9255
  • 01-06-2022

Answer: B - 0.0098 moles

Explanation:

<3

Ver imagen Sarahf9255
Answer Link

Otras preguntas

Please (take, bring) these tests to Pamela to type.​
Which of the following is a list of equivalent numbers? A. 1.25,114,12.5% B. 0.125,14,12.5% C. 12.5,1212,125% D. 1.25,114,125%
In ABCD, d = 3, b = 5, and m ZD = 25". What are the possible approximate measures of angle B?
Give the number of significant figures: 369,132,000 sec A. 0 B. 6 C. 9
what molecules are 2dementional​
The population of a town increased from 5600 to 6300 people. What was the percent of increase
what molecules are 2dementional​
In the mid-1800s native Americans who have lived in the west
If cos = 3/5, then tan = _____. cramming trying to graduate please help
during which time period did many marine species become extinct but reptilian and amphibian species started to flourish A. cambrian B. permian C. ordovician D