moonxlight330 moonxlight330
  • 03-06-2022
  • Physics
contestada


A 4.0-kg object has 72 J of kinetic energy.
Determine its speed.

Respuesta :

tot1466
tot1466 tot1466
  • 03-06-2022

Answer:

6m/s

Explanation:

v = sqrt of 2KE/m

Where:

KE = kinetic energy

m = mass of a body

v = velocity of a body

= sqrt of 2(72)/4

= sqrt of 144/4

= sqrt of 36

= 6m/s

Answer Link

Otras preguntas

What kind of galaxy is the Milky Way
The options are one of the circles. Helpp.
Which function does NOT represent exponential decay? y=0.4(0.5)^x y=5(4)^x y=4(0.5)^x y=5(0.4)^x
The walls of the large intestine absorb water from the chyme. True or False
Sand grains can be distinguished from silt grain by ____.
Can you give me some qoutes about racism
Which of the following is an incorrect statement about the flow of water through watersheds? A)a watershed can be fed by groundwater B)the boundary separating
What is joseph chamberlain's justification for the british occupation of egypt?
Add -7/8+3/4 Write your answer in simplest for, write your asnswer as a fraction Please help would really appreciate it
The naming of those who will seek the office of president.