bereketanteneh438
bereketanteneh438 bereketanteneh438
  • 02-07-2022
  • Physics
contestada

A 20kg object acceleration by a force of 200N with coefficient of kineticfriction is 0.4 what is acceleration of the object?​

Respuesta :

rose5656
rose5656 rose5656
  • 02-07-2022

Answer:

Given - M = 20 kg

k = 0.4

F = 200 N

To find - acceleration

Solution -

F= kMA

200 = 0.4 * 20 * acceleration

200 = 8 * a

a = 8/200

a = 0.04 m s²

a = 0.04 m s²

Answer Link

Otras preguntas

Help please? The table below shows the distribution of students in Mrs. boxer 6th grade class what is the ratio of the number of girls to the total number of s
Is Fe(OH)3 acid or base?
The equilibrium reaction for calcium sulfate is shown here. What is the effect on the equilibrium reaction if calcium nitrate is added to the solution? A) The
French help please ;))
The Tomb of Kheti 1) share location 2)importance 3)five interesting facts about the tomb of kheti
Spanish question (30 points) and brainliest (tell me how bc idk how to add brainliest) picture attached*
According to the article, what is the link between cannabis and psychosis?
what is the interest you will pay if you borrowed $120 at 5% interest for 6 years
What can you tell about the mean of each distribution already
Marine debris is best described as being composed of _______. things discarded by humans solid garbage toxic chemicals untreated sewage