preyash05 preyash05
  • 02-08-2022
  • Physics
contestada

A car with a mass of 1000 kg accelerates from 0 to 90 km/h in 10 seconds. a) What is its acceleration? b) What is the net force on the car?

Respuesta :

pakopyagsgilamat
pakopyagsgilamat pakopyagsgilamat
  • 02-08-2022

Answer:

v

f=90km/h=25m/s

v_{_{i}}=0v

i=0

t=10\;\mathrm{s}t=10s

m=1000\;\mathrm{kg}m=1000kg

Answer Link

Otras preguntas

How to measure Population Density?
what is 0.008 as a percent
What is the slope and y-intercept of this line? y = –3x + 9 A. slope: 3, y-intercept: –9 B. slope: –3, y-intercept: 9 C. slope: 1, y-intercept: –3 D. slope: 9,
In which of the following present-day areas was the Folsom culture found?
Find the area of an equilateral triangle (regular 3-gon) with the given measurement in terms with a radical. 6-inch side. A = sq. in.
True or false? Four eighths is equal to five twelves?
Why do people give in to negative peer pressure?
A die of unknown bias is rolled 20 times, and the number 3 comes up 6 times. In the next three rounds (the die is rolled 20 times in each round), the number 3 c
Which queen was a great patron of William Shakespeare’s works?
(-1)^46 + (-1^45) How do I do this problem? ^ means exponents