bigdady6562
bigdady6562
03-02-2015
Chemistry
contestada
What is the molar mass of CaSO4 ?
Respuesta :
IamKOBE
IamKOBE
03-02-2015
136.14 g/mol
Calcium sulfate, Molar mass
Answer Link
ellysens
ellysens
03-02-2015
Ca = 40
S= 32
O=16
so... 40+32+(16X4) = 136
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 17+ )
Otras preguntas
in diamond, carbon atoms are bonded together by extended covalent bonds. what type of solid is diamond? A.Ionic B.Amorphous C.Metallic D.Network
Help finish this please
The radius of a cone can be found using the formula r=3vπh−−−√, where v stands for the volume of the cone and h stands for the height. if r=3,h=8, and π is 3.14
∠ABC≅ A. ∠NMP B. ∠MNP C. ∠NPM D. ∠PMN
" Human resource development is the need of the hour",justify the statement with suitable examples.
An example of a modern convergent boundary would be ________.
Find the Lcm of 717,621
please do it fast......
What if the purpose of the system of checks and balances
What function do cilia flagella and pseudopods have in common?