peace16love143
peace16love143 peace16love143
  • 04-02-2015
  • Physics
contestada

A wave's frequency is 2Hz and its wavelength is 4 m. What is the wave's speed?

Respuesta :

VzDeath
VzDeath VzDeath
  • 04-02-2015
[tex]w=lambda*f \\ w=4m*2Hz \\ w=8[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

[1] Across the world in early summer, as daylight turns to dusk, fireflies begin displaying their signature glow in search of a mate. [2] Fireflies typically ap
i was wondering how to solve y= 22x + b? having struggles!
Tina will use more than 12 cup but less than 34 cup of flour for a recipe. What benchmark fraction of a cup does Tina use?.
Write the fraction 32/36 in simplest form
A student reads that propane gas is the main source of energy for outdoor grills. Propane gas is made up of carbon and hydrogen atoms. Propane has stored ____ e
The chemical equation for a reaction between nitrogen and oxygen is shown. N2 + O2 → 2NO Based on the diagram, which statement best describes the energy change
What is x in 30x + 7=9
. Write an article that aims to persuade readers to take action against the quartering act
most of the blood suppy to the femoral head and neck is posteriora) Trueb) False
10-10×10+10=? ????????