YolotzinU700844 YolotzinU700844
  • 03-11-2022
  • Physics
contestada

A constant net force of 1560 N gives a toy rocket an acceleration of 1.6 m/s². What is the mass of the rocket?kg

Respuesta :

CarleenF387454 CarleenF387454
  • 03-11-2022

The formua for calculating force is expressed as

Force = ma

where

m is the mass of the object

a is the acceleration of the object

From the information given,

F = 1560

a = 1.6

Thus,

1560 = 1.6m

m = 1560/1.6 = 975

The mass of the rocket is 975 kg

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ITS DUE IN 7 MINUTES!​
An accountant is monitoring the average rates per hour for four employees. Employee Rates Drag the employees in order from the greatest to the least unit rate i
find the equation of the straight line passing through the point (0,2)
Photosynthesis happens in the _____. lower epidermis upper epidermis palisade layer spongy layer
w/4 = 42/24 What does w equal
True or false: It can take some time for the labs to load once you click “start lab.”
What is ?e^2x-5e^x=6
Explain whether you believe the Supreme Court would deem a school football coach leading his team in a prayer as constitutional or unconstitutional? Be sure to
Brainly y=-1/3x+5 graph
Which phrase accurately characterizes sexually transmitted infections (STIs)? are caused by bacteria, viruses, or parasites always cause visible symptoms are r