Jasmine288
Jasmine288 Jasmine288
  • 01-03-2017
  • English
contestada

Given a force of 88 N and an acceleration of 4 m/s what is the mass

Respuesta :

ksyt ksyt
  • 01-03-2017
22kg is the answer
hope i could help
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-03-2017
Here, F = m * a
88 = m * 4
m = 88/4
m = 22

In short, Your Answer would be 22 Kg

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Please help me with homework
what is the connotative meaning of the phrase little souls in stanza 2?
What challenges might people living in a county or state with a high concentration of subprime scores be facing as a result of the low credit scores?
how significant was ancient Greece to Roman historians?​
The angle between the direction of the reflected wave and the normal
Open exchange of conflicting or different ideas in which parties feel equally heard, respected and unafraid to voice dissenting opinions for the purpose of reac
INV, UNA DE LAS ENFERMEDADES DEL SISTEMA NERVIOSO
The factored form of expression 12t - 84 is ?
Determine if triangle PQR and triangle STU are or are not similar, and, if they are, state how you know. (Note that figures are NOT necessarily drawn to scale.)
14. Which equation can be used to find the value of x? (4x-10) 58 A) (4x-10) +58=180 B) (4x-10)-58=180 C) (4x-10) =180 D) (4x-10) =58