jennymarTayTe jennymarTayTe
  • 02-04-2017
  • Physics
contestada

If 5.7 grams of gold has 3 cubic centimeters than whats the density of gold in g/cm3

Respuesta :

SamreenAmdani SamreenAmdani
  • 02-04-2017
density: 1.9 g/cm3

density = mass/volume
d = 5.7/3
d = 1.9
Answer Link

Otras preguntas

4. Where is child labor taking place?
Please help! I'm being timed and I need the answers quicklyWhich are UN Millennium Development goals? Check all that apply.A. to empower womenB. to prevent war
To what extent is it ethical to suppress innovation and knowledge due to fear and suspicion?​
Solve 2 + 3ex + 2 = 7 for x.
 Reaction of 1-chloro octane with alcoholic potassium hydroxide medium.​
Explain why the initial value of any function of the formfx) = a(b') is equal to a.​
Can somebody please help me with this I really don't understand it?
A deficit is ________.
which of the following describes the change in locations in the united states over time?
What does Chloe Grace mean in Greek?