brandonhumphrey2105
brandonhumphrey2105 brandonhumphrey2105
  • 04-04-2017
  • Biology
contestada

The kinetic energy of a ball with a mass of 0.5 kg and a velocity of 10 m/s is ....... J.
(Formula: KE = 1/2 mv2 )

Respuesta :

HarbirSingh
HarbirSingh HarbirSingh
  • 13-04-2017
25 The kinetic energy of a ball
Answer Link
jano51
jano51 jano51
  • 21-03-2021

Answer:

25

Explanation:

ke=1/2mv^2

kE=1/2(0.5×(10)^)

=1/2(0.5×100)

=1/2(50)

=25

Answer Link

Otras preguntas

(10y^3+20y^2+55y)/5y
Data are drawn from a symmetric and bell shaped distribution with a mean of 120 and a standard deviation of 5. There are 900 observations in the data set. What
Find Domain of the functionsquare root of (x-8)/x(x-9)
Data are drawn from a symmetric and bell shaped distribution with a mean of 120 and a standard deviation of 5. There are 900 observations in the data set. What
Scarcity is the condition of not having enough goods and services to satisfy everyone's?
Scarcity is the condition of not having enough goods and services to satisfy everyone's?
how is mass transit in cities a possible solution tk urban air pollution?
Can someone use the word delta in a sentence
Find Domain of the functionsquare root of (x-8)/x(x-9)
Scarcity is the condition of not having enough goods and services to satisfy everyone's?