lizzy147
lizzy147
02-05-2017
Physics
contestada
wavelength of a 17000Hz sound
Respuesta :
egenriether
egenriether
02-05-2017
If speed of sound is c= 340m/s and L is wavelength then
L = c/f
L = 340/17000
L = 0.02m
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 37+ )
Otras preguntas
what is the 10th term of the sequence:5,9,13,17
What is 0.2 as a whole number?
the scale of the map is missing.the actual distance from liberty to west quall is 72 miles,and it is 7 inches on the map. a.what is the scale of the map? b.fost
What is 127% reduced as a fraction?
what is the solution to the equation? 16+x-11=18-5
what is the 10th term of the sequence:5,9,13,17
how can you tell which slope is steeper when they are in the form of fractions
Can you identify the 4th most abundant element in the universe?
Which statements describe organisms referred to as "colonial"? A. A multicellular organism B. Similar bacteria or protozoa which group together C. Tissue D. A g
Converting carbon to nitrogen by increasing the number of protons from 6 to 7 and decreasing the number of neutrons from 8 to 7 is an example of what type of de