kodmoralliptayle kodmoralliptayle
  • 01-06-2017
  • Chemistry
contestada

How many moles of hcl are present in 0.70 l of a 0.33 m hcl solution? (molar mass of hcl = 36.46 g/mol?

Respuesta :

dec77cat dec77cat
  • 01-06-2017
v=0.7 l
c=0.33 moles/l

n(HCl)=v·c

n(HCl) = 0.7 l · 0.33 moles/l = 0.231 moles

0.231 moles of HCl are present

Answer Link

Otras preguntas

find a solution of the linear inequality. y ≥ 4x – 5 a. (1, 1) b. (2, 1) c. (3, 4) d. (3, 0)
Tommy the clown’s performances in los angeles’ south central neighborhood has gained celebrity. how should the sentence above be rewritten to correct the subjec
Which planet has the largest day-night temperature difference?
What is [tex] \frac{7}{8} [/tex] closest to ( 0, 1/2, 1, 1 1/2)
A historian claims that the boxer rebellion should be blamed entirely on the chinese people as the boxer movement was started by chinese. Which of the following
Solve the equation. -7 = h/5
Which of the following words is a homonym of bare? a. bear b. filled c. barren d. show
All numbers divisible by both 24 and 14 are also divisible by which of the following?
One advantage and one disadvantage of using oil rather than coal to generate electricity
11.23 mm = ____ m 1,123 m 0.01123 m 0.1123 m 11,230 m