thomasfeb22 thomasfeb22
  • 01-06-2017
  • Chemistry
contestada

1. What is the density of a rock that has a mass of 243 g and a volume of 7.9 cm3?

Respuesta :

arjunpherwani
arjunpherwani arjunpherwani
  • 01-06-2017
D=m/v
7.9 cm^3 = 7.9 mL
So, D=243/7.9
D=30.76 g/mL
Answer Link

Otras preguntas

Solve, if there’s multiple solutions please separate with a comma(3u+5)(2-u)=0
Hi can someone solve the inequalities?8y - 5 < 33p + 2 > -10-2 > m/6 -7​
Graph the inequality 2x + y > 4 and shade the correct solution set.
What is the sum of 3.85 x 10^3 and 18,240 written in scientific notation?
Based on context clues in the passage, what is the most likely meaning of distraught?
20) Which statement BEST summarizes the passage? A) The shepherd is looking for a woman to live with a him. B) The shepherd wants his love to live and work with
1. Find the circumference and area of circle with radius 5 cm.
The point (0,1) and (9,2) fall on a particular line. what is it's equation in slope intercept form?​
10. Merchants were well respected in Muslim culture because they ___
A 7.0 kg bowling ball has a moment of inertia of 2.8x10-2 kg m2, and a radius of 0.10 m. If it rolls down the lane at an angular speed of 40 rad/s without slipp