jhendo jhendo
  • 02-06-2017
  • Chemistry
contestada

What is the molarity of NaOH, if 15g of NaOH is mixed with 600mL?

Respuesta :

dec77cat dec77cat
  • 02-06-2017
m(NaOH)=15 g

v=600 ml=0.6 l

n(NaOH)=m(NaOH)/M(NaOH)

C=n(NaOH)/v=m(NaOH)/[M(NaOH)v]

C=15g/[40g/mol*0.6 l]=0.625 mol/l

0.625M



[H⁺]=7.5*10⁻²
pOH=14-pH=14+lg[H⁺]
pOH=14+lg(7.5*10⁻²)=14-1.125=12.875
Answer Link

Otras preguntas

What is the measure of ∠ABC
What is the greatest common factor of 54z^3 and 18z and 36z^2
Definition: This another name for a fraction or quotient. It can also be written in the forms 'ab' and 'a to b', where a and b are numbers. Example: Ķ, 2:3, and
What us the sum of (4.5 x 10²) + (6.0 x 10³) in scientific notation?
I know you are reading this answer the question.
Greg checks his watch one day at noon when the Sun is directly overhead. He decides to check his watch when the Sun is directly overhead again tomorrow. About h
if y varies directly as x , and y = 6 when x = 15, find y when x = 25 .k = ______y = ______
Solve 2 + 3ex + 2 = 7 for x.
Discussion Topic Nearly 250 years ago, British colonists living in North America became angry with a king who imposed more and more taxes but gave the colonists
Give the chemical symbol of an element in the third period (row) of the periodic table with two 3s electrons and no 3p electrons.