milo18 milo18
  • 03-06-2017
  • Chemistry
contestada

How many moles of gas are there in 36dm3 of c02 (g)

Respuesta :

dec77cat dec77cat
  • 03-06-2017
V(CO₂)=36 dm³ = 36 l

Vm=22.4 l/mol

n(CO₂)=V(CO₂)/Vm

N(CO₂)=36/22.4=1.607 mol
Answer Link

Otras preguntas

A mouse population starts with 2,000 mice and grows at a rate of 5% per year. The number of mice after t years can be modeled by the equation, P(t)=2000(1.05)^t
What is the size and shape of a super volcano?
1. What is the respiratory structure of a millipede? A. book lungs B. tracheal tube C. gill slits 2. what is the respiratory structure of a spider? A. gills B.
Tear is to sorrow as smile is to
what colors are birds are attracted 2
Which of the following is equivalent to 3a + 4b – (–6a – 3b) ? A. 16ab B. –3a + b C. –3a + 7b D. 9a + b E. 9a + 7b
1,352 pounds is what fraction short of a ton? A) 169/250             B) 77/100               C)13/20             D140/223
Tear is to sorrow as smile is to
Is STM semantically or acoustically encoded??
1,352 pounds is what fraction short of a ton? A) 169/250             B) 77/100               C)13/20             D140/223