lexirh8380 lexirh8380
  • 02-07-2017
  • Chemistry
contestada

How many moles of nitrogen are in 66.0 g of nitrous oxide?

Respuesta :

ARYANAGARWAL ARYANAGARWAL
  • 02-07-2017
Rmm of N20 = (14X2) + 16 = 44
Percentage by mass of Nitrogen in N20 = 28/44x100 = 63.64
66x0.6634 = 43.7844g of Nitrogen in 66g of N20
Moles = Mass/Mr = 43.7844/14 = 3.13 moles
Answer Link

Otras preguntas

30 POINTS!!! Find the value of x. (Note: The line passing through the center of the circle is a diameter.) 115 117 121 130
one taco supreme and two pan pizzas provide 3850 calories. Two taco supremes and one pan pizza provide 3770 calories . Find the caloric content of each time .
How is most of the oxygen on Earth produced?
what is the bmi and the formala to get it
Compare and contrast the ways that the artists use texture in the image shown.!!!!!! PLEASE HELP ME THIS
How many grams of N are in 82.0g of NH2NO3?
subtract the sum of 126 and (-747) from the sum of 135 and (-136)​
PLEASE HELP THANK YOU. Witch sentence contains a verb in the simple past tense ? A- she obeys her father. B-she obeyed her father. C-she has obe
do you think americans have lived up for this ideals nowadays?
What is the coefficient of the c-term of the algebraic expression Options: -34 -1 0 1