Deitschelm10453 Deitschelm10453
  • 03-07-2017
  • Chemistry
contestada

A sample of gas occupies a volume of 445 mL at a temperature of 274 K. At what temperature will this sample of gas occupy a volume of 499 mL?

Respuesta :

ARYANAGARWAL ARYANAGARWAL
  • 03-07-2017
V1 = 445ml V2 = 499ml
T1 = 274 K T2 = ?

By Charles Law,
V1/T1 = V2/T2
445/274 = 499/T2
By solving we get,
T2 = 307.25 K
Answer Link

Otras preguntas

write a unit rate for the situation. round to the nearest hundredth if necessary traveling 216 miles in 5 hours
Tom built a fence around his rectangular shaped pool. The posts are 2 yards apart, there are 4 posts along the width and 8 posts along the length. What are the
the weather behind a cold front is dominated by which of the following?
ally needs to make a cake that hs to be 48 inches long but she already has 1/2 inches done how much more dose she have left to make
Why was Lincoln deter men to keep the border states in the union?
The ratio of boys to girls in the Science Club is 3:5. If there are 60 girls, how many boys are there heeeeeeeeeeellllllllllllllppppppppppppppppp meeeeeeeeeeeee
What is a major goal of the Aspire test?
what is equivalent to 1/4 (8-6x+12)
18 is 30% of what number
Write a a sentence for each word? blasé,bolster, and deplore.