juliusjor
juliusjor
04-08-2017
Chemistry
contestada
how many moles in 32.7 grams of water vapor?
Respuesta :
ehubbartt
ehubbartt
04-08-2017
To find moles from grams divide the number of moles by the molar mass...
32.7g/18.01 which is 1.82 using significant figure rules
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 73+ )
Otras preguntas
b. Canada had about as many total medals as Australia
Hello, I need help with English. (analogy)and maybe explain how you got it because im dum'b. ( ゚,_ゝ゚)
Which is true regarding the graphed function f(x)? 1. f(0) = 32. f5 = -13.f(3) =2 4. f(2) = -2
1. song suggestions? 2. anime suggestions 3. show suggestions 4. movie suggestions also,, have a good day! im also into any genre of music,, if you want you can
Which of the following processes relies directly on the complementary base pairing of nucleotides? A.synthesis of ATP B.replication of DNA C.formation of peptid
A. Precipitation B. Evaporation C. Photosynthesis D. Commensalism
Can someone answer this for me? 1/2a=11 a=?
Kumail wants to learn more about the topic of healthy options for fast food in America. Which research question is the best? Do fast food restaurants offer heal
What is the most common representation of a distribution? Pie Chart Table Histogram Bar Chart
A. 92% B. 29% C. 23% D. 100% Branliest to correct answer explain how you solved please