gracev4112 gracev4112
  • 01-09-2017
  • Chemistry
contestada

Calculate the mass percentages of carbon hydrogen and oxygen in sucrose

Respuesta :

authenticricket
authenticricket authenticricket
  • 01-09-2017
the formula for sucrose is C12H22O11 with a molecular mass of approx 342g/mol
% mass of C = 12(12) / 342 × 100% = 42.1%
% mass of H = 22(1) / 342 × 100% = 6.43%
% mass of O = 11(16) / 342 ×100% = 51.5%
Answer Link

Otras preguntas

Which statements about the roles of children in colonial North Carolina are true? Check all that apply. CHECK ALL THAT APPLYChildren were obligated to attend sc
What do you think we are voting for during a presidential election?
1. How do the French view religion?
As Speaker of the House, Henry Clay tried to stop _______ between the states by resolving sectional disputes. A. parties B. collusion C. conflicts
Which component of a virus is lacking in a cell? O DNA o ribosomes O protein capsid O RNA
what is the answer to this ?
Mr. Martin gave a test and wants to consider some numbers that will help him decide how well his students did. He wants to know all the M numbers: Maximum, Mini
i need help in this one please
Write the answers in simplified Chinese characters
150 - x - 2x = 120 + 2x