deyonnahlove4877 deyonnahlove4877
  • 03-09-2017
  • Chemistry
contestada

What is the density of a substance with a mass of 45.00 g and a volume of 26.5ml?

Respuesta :

triplef709ovovpi triplef709ovovpi
  • 03-09-2017
mass = 45g = 0.045kg
vol = 26.5ml = 2.65 x10^5 m^3
density = mass/vol = 1670kg/m^3
Answer Link

Otras preguntas

hi can u plz help me???
flip your phone sideways to view the question​
at least one would be extremely helpful. but if possible it would be nice if all three could be answered with reasoning so i can understand it a bit better
Which sequence is generated by the function f(n 1) = f(n) – 2 for f(1) = 10? (a) –10, –12, –14, –16, –18, ... (b) –2, 8, 18, 28, 38, ... (c) 8, 18, 28, 38, 48,
a debate on national health care is a debate about what kind of policy A economic i think it is this one B social C legitimate D foreign
Fill in the puzzle one word does not fit into the rule
What is the difference between street drugs and illegal drugs?
Help me on question 6
In​ 1916, the Ford Motor Company sold​ 500,000 Model T Fords at a price of​ $440. Henry Ford believed that he could increase sales of the Model T by​ 1,000 cars
A nurse is caring for a client with a fracture of the femoral neck. Which clinical indicator should the nurse expect to identify when assessing this client