Fishyfishy1 Fishyfishy1
  • 04-09-2017
  • Chemistry
contestada

A sample of metal has a mass of 18.20g, and a volume of 7.38mL. What is the density in g/cm^3?

Respuesta :

spacehunter22
spacehunter22 spacehunter22
  • 04-09-2017
Density = Mass ÷ Volume. You get 2.466
Answer Link

Otras preguntas

What does it mean when sperm can't penetrate the eggs
write the rate 1/7 inch ----------------- as a unit rate 1/14 minute
E = mv^2 Work out the value of E when m = 3 and v = 10
Why is India considered a subcontinent
describe the solutions of 4 < n+2 in words but solve it first please!
how many thirds in 5
Is 4xy + 2y = 9 linear ? If yes write the equation in standard form & determine the x & y interests
Find the coordinates of point E if C is the midpoint of AE A has the coordinates of (-3,1) C has the coordinates of (-2,-1)
Please I really need help!equivalent fraction of 1/50 with a denominator of 100 and convert these fractions to decimals. Also these ones: 1/20 1/25 3/10 7/10 2/
How is the graph of y=-8x^2-2 diffrent from the graph of y=-8x^2