brianarichardso brianarichardso
  • 02-10-2017
  • Chemistry
contestada

how many grams of carbon are present in 45.0g of CCl4

Respuesta :

PLN1 PLN1
  • 02-10-2017
Molar Mass of CCl4= 12+4(35.5)=154 g/mol    g Carbon= 45.0g/(154 g/mol)=0.292 mole



Answer Link

Otras preguntas

Nick bought a video game for $55, which was 20% off the original price. what was the original price?
Examples of cultural diffusion in ancient Rome pertaining to government
who decided the election of 1800 and why ?
How do you find the interior angles of a triangle, if only one is given angle is given to you?
A moving company is trying to store boxes in a storage room with a length of 5 m, width of 3 m and height of 2 m. How many boxes can fit in this space if each i
what was the first industry to be regulated by the united states goverment?                                               a. oil   b.meat packing  c. steel  D.
What type of reaction occurs when you strike a match?
find the area of a triangle given that c=40m b=20m a=48°
What are some 5th grade science words that start with y
In the top row of an chessboard, Tom writes the values 1, 2, 4, 8, 16, 32, 64, 128. In the leftmost column, Tom writes the values 1, 3, 9, 27, 81, 243, 729, 2