ym4811441 ym4811441
  • 02-11-2017
  • Physics
contestada

if you travel 50m in 5.0s what the speed

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2017
d = distance (meters)
t = time (seconds)
v = velocity, or speed (meters per second)

Use this equation:
d = vt

d = 50 m
t = 5 s

50 = 5v
Divide both sides by 5
v = 10 m/s

The speed is 10 meters per second.

Have an awesome day! :)
Answer Link

Otras preguntas

In which of the following states is the growing season the longest 1) Montana 2) Pennsylvania 3) Hawaii
Give an example of a scientific hypothesis. Explain how you would test it, and how it could be falsified (proved untrue).
Where would a apostrophe go in a sentence the trees leave was thick and green?
Which factor influencing motivation would be most helpful to excel in sports
HELP PLEASE!! A conjecture and the two-column proof used to prove the conjecture are shown. Drag an expression or phrase to each box to complete the proof.
What is an non-example of limited government
(6x^2-2x+4)+(3x^2-4x-3) show work
need help asap please help
How can humans building a drainage system affect the water cycle?
what was one strength of the articles of confrederation