shaylamartin730 shaylamartin730
  • 03-11-2017
  • Chemistry
contestada

how many moles of oxygen atoms are present in 2.0 grams of oxygen gas, O2?

Respuesta :

mateosmit1 mateosmit1
  • 03-11-2017
alright, molar mass of O2 is 32 gm/gm-mol
2gms= 2/32=0.0625 gm-moles of O2
1 mole of O2= 2 moles of O. So Moles of oxygen = 2 x 0.0625=0.13 moles of O.

Answer Link

Otras preguntas

Please help me on these two ! Very confused
do you like the letter b? why? why not?
How many solutions exist for the system of equations graphed below?
MORE FREE COIN WHERE DA LOVE AT GUYS?
Whats the relationship between a and b
Frederick is writing a report on democracy. Which ancient civilization would be MOST likely mention in his report? A) Chinese B) English C) Greek D) Japanese
What tone does Antony use when speaking to Brutus? What phrase in the passage best conveys Antony's tone? How do the words convey Antony's meaning? BRUTUS. Word
Please solve the problem in the image above thank you!
WILL MAKE BRAINLIST !
A right triangle is shown which equation could be used to find the value for a