alharris0919
alharris0919 alharris0919
  • 03-11-2017
  • Physics
contestada

A bulldozer performs 80000 N-m of work pushing dirt at a distance of 16m.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-11-2017
F = E/d = 80 kJ/16 m = 5000 N
Answer Link
Jasmineeecx
Jasmineeecx Jasmineeecx
  • 03-11-2017
The force of dirt would be 5,000 n


Good luck, hope I helped (:
Answer Link

Otras preguntas

what was the result of the presidential election of 1800
Diatoms have cell walls composed of _____. A. silicon dioxide B. carbon dioxide C. chitin
This first Athenian reform leader established the Citizen's Assembly, forbade enslavement for debts, and made fathers responsible for seeing that their sons lea
how do you write 144 by using 12 as the base
Clusters of flowers are called _____. inflorescence petals sepals fruit
The repeating pattern of a mineral’s particles forms a solid called a(n) a. crystal. b. element. c. compound. d. rock.
Which American president began the United States' policy of aid to South Vietnam? A. John F. Kennedy B. Dwight d. Eisenhower C. Lyndon b. Johnson D. Harry S T
Solve this equation: 4y + 228 = 352. A. y = 31 B. y = – 31 C. y = 145 D. y = 3
who was born 3 years before slavery ended
which of the following is not recommedned when communicating about the viewpoints of others