Niyah5735 Niyah5735
  • 03-01-2018
  • Chemistry
contestada

What is the volume of 46.5 g of silver if the density is 10.5 g/ml?

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 05-01-2018
hey there:

mass = 46.5 g

density = 10.5 g/mL

Volume = ?

Therefore:

D = m / V

10.5 = 46.5 / V

V = 46.5 / 10.5

V = 4.428 mL

hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

The electron configuration of calcium is A. 1s22s22p23s23p34s2. B. 1s22s22p103s23p4. C. 1s22s23s23p63d8. D. 1s22s22p63s23p64s2. ???
How did Lord Edward Coke's interpretation of English common law lead to the creation of the Declaration of Independence?
How does Douglass use the word nature in the excerpt from his narrative My Bondage and My Freedom?
which nucleic acid moves the code for protein synthesis from the nucleus to the ribosomes
What was one change established by the British raj in India?
How many significant figures does 2.4 have?
south africa is africa's most developed nation and the home of the boer people. true or false
Most genetic diseases cannot be cured, but they usually can be treated. true or false.
How often should adult tetanus and diphtheria vaccination/booster be repeated?
John wants to buy a cow and sell milk. Which of John's needs are considered capital resources? (1 point)