mendeztrinidadv
mendeztrinidadv mendeztrinidadv
  • 02-03-2018
  • Chemistry
contestada

Use the equation. How much SiCl4 is needed to produce 2.7 moles HCl?
SiCl4 + 4 H2O --> H4SiO4 + 4 HCl

Respuesta :

jainanuj
jainanuj jainanuj
  • 02-03-2018
4 moles of HCl are produced by 1 mole of SiCl4

2.7 moles of HCl will be produced if we have

2.7/4=0.675moles of SiCl4

molecular weight of SiCl4 =169.9g

amount of SiCl4 needed = 169.9 X 0.675=114.682g

114.682 g is the answer
Answer Link

Otras preguntas

Where is the list of attribute types? O Diagram O Table O Relationship O Glossary
A rock is suspended from a horizontal support by a string, as shown above. An identical string is attached to the bottom of the rock. A person pulls the bottom
you are the student of nspes Lalganj write a report on Annual Sport meet celebrated on 2023​
How are the private and public keys generated in the RSA algorithm?
Find the value of the variable
What is the distance between 120-130 on a number line?
Which of the following is NOT a known consequence of sleep deprivation? A) increased inflammation and arthritis B)decreased blood pressure C) increase in the
R N 45° 45° S T 10. What kind of angle is LSZT? A. acute B. obtuse C. right D. straight E. reflex​
HELPPPPPPPPPP PLEASEEEEEEEE!!!!!!
For which equation is x = 2 a solution? A. 5x − 4 = 11 B. 4x − 7 = 13 C. 3x + 1 = 7 D. 2x + 1 = 9