cypherfaerie cypherfaerie
  • 04-03-2018
  • Chemistry
contestada

If 31.8 grams of LiCl are dissolved in 225 grams of water, what is the concentration of the solution in percent by mass?

Respuesta :

Janay1012
Janay1012 Janay1012
  • 04-03-2018
  31.8/(31.8+225) *100 = 5.86% 


12 moles * 22.4 L/mole@STP= 26.9 L
Answer Link

Otras preguntas

Miss lawrence buys 8 ounces of smoked salmon at 17.98 per pound how much money does mis lawrence spend on smoked salmon
What are the characteristics of Baroque Music? How would you describe Baroque music?
Why does menstruation occur?
Explain the importance of the Apollo missions
What is darkly ironic about the work that takes place in the ministry of truth?
What is photosynthesis
If a figure has eight vertices and 12 edges, how many faces does it have?
Olliva class collected 3'591 bottle caps in 57 days on average how many bottle caps did the class collect per day
Which of the following is an even function? A) f(x) = (x – 1)^2 B) f(x) = 8x C) f(x) = x^2 – x D) f(x) = 7
Calculate the amount of heat (kcal) released when 50.0g of steam at 100*c hits the skin, condenses, and cools to a body temperature of 37*c